Acest subiect conține 8 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Constantin Cozma acum 3 luni, 3 săptămâni.

• Autor
     Mihai 
    Participant

Buna seara!
    Dupa depunerea declaratiei unice pana la 15 iulie 2018, pana cand se face plata contributiilor pentru 2018?
    Oricum Anaf va face decizia de impunere penteu rectificare pentru anul 2017 in maxim 1 luna dupa depunere.
    Multumesc frumos.

Paste fericit.

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua,

Dupa depunerea declaratiei unice termenul de plata este 15 martie 2019. Daca vreti sa profitati de bonificatia de 5% trebuie sa platiti integral pana la data de 15 Decembrie 2018.
    Decizii de impunere se vor emite doar pentru veniturile obitnute in 2017. Termenul de plata – 60 de zile de la data primirii deciziei.

Constantinescu 
    Participant

Buna ziua ! Va rog ,daca ma puteti cu privire la declaratia unica . Am doua contracte de inchiriere in derulare , dobanzi de la aproximativ 7000 euro ( sub 1% pe an ) si un contract de arenda ( 2017 – venit net 1700 lei ) .Nu sunt salariat si nu obtin altfel de venituri .Depasesc plafonul de 22800 lei anual.
    1. Trebuie sa platesc CAS sau doar CASS ?
    2. In declaratia unica completez pentru fiecare contract de inchiriere in parte … dar si pentru arenda separat , si pentru dobanda ?
    3 de ce documente trebuie insotita declaratia? ( la 220 trebuia contract inchiriere, CI etc ) .daca trebuie depuse documente pentru dobanda ce depunem ? Dar pentru arenda ( aici ar trebui sa estimez ! )
    VA MULTUMESC FOARTE MULT ! Am fost de 3 ori in ultimile saptamani la admin. financiara sector 3 si cum m-am dus asa m-am intors ……..multumesc.

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua!
      – La veniturile descrise de dvs nu exista obligatia de a plati CAS (- pensie).
      – Pentru veniturile din arenda si din dobanzi, impozitul se retina la sursa. Nu aveti nicio obligatie de declarare.
      – Pentru veniturile din chirii completati declaratia unica si o anexa la declaratia unica pentru fiecare contract cu venitul estimat din chirii. Sa aveti si copii dupa contracte, desi nu cred ca le mai cer acum. Doar in cazul controlului trebuie sa le prezentati.
      – Daca veniturile nete estimate pentru 2018 din cele 3 categorii de venituri de mai sus depasesc valoarea de 22.800 lei suntei obligat la plata (CASS – sanatate) si trebuie sa completati declaratia unica de mai sus si la Capitolul II, Sectiunea 2, Subsectiunea 2: Date privind contributia de asigurari sociale datorata.

Exista un mare grad de neclaritatea atat la nivelul functionarilor ANAF cat si a consultantilor. Sistemul este nou pentru toti. Va rog sa nu va grabiti. Mai bine va faceti SPV. si depuneti declaratia prin iunie daca nu e urgent.

hadrianlupu 
    Participant

In declaratia 212 se precizeaza ca pentru venitul anului 2017 in rubrica cheltuielilor deductibile trebuie declarate cheltuielile deductibile exclusiv contributiile sociale obligatorii. Trebuie scazute doar contributiile sociale datorate (platite sau nu) pentru 2017? Ce fac cu contributiile pentru alti ani platite in cursul anului fiscal 2017. La final de an am primit decizia de impunere pentru CASS la nivelul anului 2012, am platit contributiile si le-am inclus in exercitiul fiscal 2017. Am observat ca in decizia de impunere anuala pentru anul precedent (2016), organul fiscal a acordat deductibilitatea contributiilor doar la nivel de contributii datorate pentru anul fiscal respectiv (2016). Rezulta de aici ca daca nu le includ in declaratie, nu voi beneficia de deductibilitatea lor, atata timp cat decizia de impunere anuala acorda deductibilitatea doar pentru contributiile datorate pentru anul fiscal, nu si pentru cele platite in anul fiscal, dar aferente anilor precedenti. Asadar le pot include in declaratie?
    Multumesc.

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua!
      1.Pentru ca in perioada anterioara anului 2016 se aplica alt sistem de calcul a venitului net – CASS si CAS era deductibil in anul fiscal in care au fost platite – veti proceda astfel si cu platile de contributii efectuate in 2017 sau 2018 pentru anii de dinainte de 2016 (2015, 2014, 2013…) Aceste plati sunt deductibile la calculul venitului net in 2017 sau 2018.
      2. Alta este situatia pentru 2016 si 2017. Deducerea era facuta de ANAF, la nivelul CAS si CASS datorata nu platita. ANAF prelua venitul net din D200 stabiliea CASS si CAS datorat (daca era cazul), le scadea din venitul net si apoi aplica procentul de impozit pentru a obtine impozitul pe venit. (Mai lua in calcul si pierderile daca era cazul)
      3. Din 2018, calculul facut de ANAF la punctul 2 va fi realizat de contribuabil. Cu informatia ca CASS nu mai este deductibil din 2018.

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua!
      1.Pentru ca in perioada anterioara anului 2016 se aplica alt sistem de calcul a venitului net – CASS si CAS era deductibil in anul fiscal in care au fost platite – veti proceda astfel si cu platile de contributii efectuate in 2017 sau 2018 pentru anii de dinainte de 2016 (2015, 2014, 2013…) Aceste plati sunt deductibile la calculul venitului net in 2017 sau 2018.
      2. Alta este situatia pentru 2016 si 2017. Deducerea era facuta de ANAF, la nivelul CAS si CASS datorata nu platita. ANAF prelua venitul net din D200 stabiliea CASS si CAS datorat (daca era cazul), le scadea din venitul net si apoi aplica procentul de impozit pentru a obtine impozitul pe venit. (Mai lua in calcul si pierderile daca era cazul)
      3. Din 2018, calculul facut de ANAF la punctul 2 va fi realizat de contribuabil. Cu informatia ca CASS nu mai este deductibil din 2018.

Oxana 
    Participant

Buna ziua,
    Daca venitul net este mai mic de 2.200 lei/luna si venitul net anual este mai mic de 22.000,trebuie sa depun declaratia unica?
    Ce suma lunară o sa plătesc pentru CSA?
    VA MULTUMESC!

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua! Daca venitul net este mai mic decat 12 salarii minime brute nu sunteti obligata la plata CAS.
    Pentru 2018 salariul minim brut este = 1900 lei * 12 luni = 22.800 pe an.
    Daca depasiti paltiti CAS = 5700 pe an si CASS = 2.280 lei pe an.

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Trimite-ne intrebarea ta si-ti vom raspunde in cel mai scurt timp.

Se trimit datele

©2018 Comunitate de antreprenori cu activitati independente

PFA - PFI - II -IF - Profesii Liberale

x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)

sau

Log in with your credentials