Acest subiect conține 1 răspuns are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Andreea Porst acum 3 săptămâni, 2 zile.

• Autor
     Constantin Cozma 
    Keymaster
     Andreea Porst 
    Participant

Buna seara!As dori sa incep din toamna o colaborare cu o grădinița de stat.Ideea e ca voi fi ajutor de educatoare angajată de catre asociatia de părinți iar bugetul e destul de strâns si nu stiu care varianta ar fi mai convenabilă pentru mine: pfa sau microintreprindere?Adică ma gândeam ca va trebui să fac contract de prestări servicii si nu stiu cum sa fac sa plătesc cat mai putine taxe si impozite si sa am venitul net cat mai mare…Va multumesc anticipat pentru raspuns

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua! Recomandarea mea este sa infiintati o PFA. E usor de infiintat si de administrat. Veti plati contributie la sanatate de del putin 1140 lei in 2018 si 10% din venitul net obtinut. Daca puneti si cheltuieli deductibile impozitul poate scadea.

Alexx Isarescu 
    Participant

Va salut ! Vreau sa inchiriez un spatiu ptr coafor, si as vrea sa stiu care dintre pfa sau m.i mi-ar fi mai utila in 2018. Am tot auzit pareri ca la micro taxele sunt 1%, fata de pfa. Mentionez ca as lucra individual, fara alti angajati sau colegi pe spatiul inchiriat. Va multumesc !Astept raspuns

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Trebuie sa va faceti niste calcule. Depinde de venitul net pe care il estimati. Daca estimati venituri mari si cheltuieli mici este mai atractiva micro-intreprinderea. Daca cheltuielile sunt peste 50% din venituri, iar venitul net (profitul) obtinut pe an este sub 12 salarii minime pe economie (22.800 lei pe an) este mai rentabil PFA.

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Trimite-ne intrebarea ta si-ti vom raspunde in cel mai scurt timp.

Se trimit datele

©2018 Ghid PFA - Informatii fiscale si contabile pentru Persoane Fizice si Activitati Independente.

PF - PFI - PFA - II - IF - Profesii Liberale

sau

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

sau

Create Account