Acest subiect conține 17 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Constantin Cozma acum 3 săptămâni, 1 zi.

• Autor
     lianadumitru 
    Participant

Revin cu o întrebare: am depus in februarie declarația 600. Mai trebuie sa depun decl 212?

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua. Da trebuie sa o depuneti. Si sa o depuneti online (dupa 16 mai va apare) ca sa castigati bonificatia de 5%.

Nico 
    Participant

Buna ziua!
    Va rog sa ma ajutati cu urmatorea situatie: am un PFA care pana la 31.12.2017 a fost impozitat la norma de venit, cu cod caen principal: 4711 (comert).
    De la 01.01.2018 a trecut la sistemul real si a inchiriat tot spatiul (a adaugat la ONRC cod caen secundar), el avand acum numai venituri din chirii (3 contracte), facturi taiate pe CIF.
    1. Acum, eu ii calculez impozit pe venit la sistem real (venituri – chelt) *10 ?
    2. In declaratia unica, eu mai trec venituri din chirii sau bifez numai sistem real si la venit brut trec cele 3 sume din chirii? (am inteles ca se trec numai chiriile pe CNP, nu si cele de CIF).
    Va multumesc

Constantin Cozma 
    Keymaster

Buna ziua! Selectati venituri din chirii si selectati sistem real. La venit brut introduceti valoarea cumulata a celor 3 contracte care se va incasa in cursul anului 2018. Va calculati si cheltuielile deductibile, completati RJIP si registrul de evidenta fiscala, etc. Aplicati regulile contabilitatii in partida simpla.

Madelaine Mady 
    Participant

Buna seara, daca am depus in februarie declaratia 200 pt 2017 si 220 pt. 2018, mai trebuiesc redepuse prin declaratia unica? Multumesc.

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Trebuie sa depuneti declaratia unica cu venitul estimat pe 2018 chiar daca ati depus declaratia 220. Nu completati capitolul 1 cu venitul realizat in 2017 pentru ca ati depus declaratia 200.

Alina 
    Participant

Bună ziua,cum trebuie sa procedez daca am depus declarația 220 pt 2018 și declarația unica în care am completat numai secțiunea 2 subsecțiunea 2 contribuția de asigurări sociale de sănătate estimata?
    Mulțumesc!

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Nu se ia in calcul ce ati depus in 220 ci in declaratia unica. Puteti sa faceti o rectificativa la declaratia unica (capitolul 2) si sa o cpmpletati corect – cu venitul estimat pe 2018 si CASS.

Alina 
    Participant

Mulțumesc!

Alina 
    Participant

Buna ziua. Daca am 2 contracte de inchiriere din care estimez in anul 2018 un venit net in valoare de 25 000 lei, am obligatia sa declar si sa platesc 10% CASS?
    Multumesc!

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Da platiti CASS, atunci cand venitul net obtinute este mai mare de 22.800 lei in 2018.

Alina 
    Participant

In situatia in care obtin venituri din chirii sub pragul de 22 800 lei si nu sunt asigurat in sistemul de asigurari de sanatate, am obligatia sa platesc CASS la nivelul a 6 salarii minime pe economie?
    Multumesc!

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Nu platiti CASS daca venitul cumulat, chirii si alte surse daca este cazul, este sub pragul de 22.800 lei.

Alina 
    Participant

Bună ziua. În cazul declarației rectificative se bifează și completează numai capitolul supus rectificării? Mulțumesc!

ATANASIU GABRIELA PFA 
    Participant

Buna ziua

In cadrul Declaratiei Unice este obligatorie completarea veniturilor pe 2018, sau prin necompletarea lor se subintelege pastrarea nivelului de venituri din 2017?
    Merg pe logica faptului ca declaratia 220 nu era obligatorie daca variatia estimata a venitului pentru anul urmator nu era mai mare de 20%.
    Multumesc

Constantin Cozma 
      Keymaster

Buna ziua! Este obligatorie completarea venitului estimat pentru anul 2018. Nu s-a pastrat prevederea cu modificarea venitului mai mare de 20% din declaratia 220.

ATANASIU GABRIELA PFA 
    Participant

Buna ziua
    Daca inregistrez venituri sub 22800 lei (venitul inregistrat si cel estimat este de aprox 8000 lei)ce trebuie sa completez la contributia pentru pensie si sanatate?
    Daca aleg sa nu completez mi se vor calcula automat sau trebuie sa aleg eu nivelul minim de plata?
    Mentionez ca nu sunt salariat si nu platesc acest contributii pe alta cale?

Multumesc

Constantin Cozma 
      Keymaster

Nu trebuie sa completati nimic la subsectiunile cu CAS si CASS. Nu vi se calculeaza nimic din oficiu la venitul dat de 8000 lei pe an in 2018. Aveti grija sa nu bifati pe prima pagina rubricile respective: CAS si CASS.

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Trimite-ne intrebarea ta si-ti vom raspunde in cel mai scurt timp.

Se trimit datele

©2018 Comunitate de antreprenori cu activitati independente

PFA - PFI - II -IF - Profesii Liberale

x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)
x (x)

sau

Log in with your credentials