hadrianlupu 
Participant

In declaratia 212 se precizeaza ca pentru venitul anului 2017 in rubrica cheltuielilor deductibile trebuie declarate cheltuielile deductibile exclusiv contributiile sociale obligatorii. Trebuie scazute doar contributiile sociale datorate (platite sau nu) pentru 2017? Ce fac cu contributiile pentru alti ani platite in cursul anului fiscal 2017. La final de an am primit decizia de impunere pentru CASS la nivelul anului 2012, am platit contributiile si le-am inclus in exercitiul fiscal 2017. Am observat ca in decizia de impunere anuala pentru anul precedent (2016), organul fiscal a acordat deductibilitatea contributiilor doar la nivel de contributii datorate pentru anul fiscal respectiv (2016). Rezulta de aici ca daca nu le includ in declaratie, nu voi beneficia de deductibilitatea lor, atata timp cat decizia de impunere anuala acorda deductibilitatea doar pentru contributiile datorate pentru anul fiscal, nu si pentru cele platite in anul fiscal, dar aferente anilor precedenti. Asadar le pot include in declaratie?
Multumesc.

CONTACTEAZA-NE!

Trimite-ne intrebarea ta si-ti vom raspunde in cel mai scurt timp.

Se trimit datele

©2018 Comunitate de antreprenori cu activtiati independente

PFA - PFI - II -IF - Profesii Liberale

x (x)
sau

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

sau

Create Account